Jak se obléknout na firemní večírek?

Přišla Vám pozvánka na firemní večírek a jsou tam uvedená slova jako black tie, casual, cocktail dress, formal dress, smart casual nebo business casual? Máme pro Vás dobrou zprávu, poradíme Vám, jak se obléct na firemní večírek, pokud je předem předepsaný dress code.

Můžeme říct, že každá žena (i muž) často řeší „Co si vůbec mám obléct na firemní večírek?“. Pokud na pozvánce je napsán dress code, tak máte vyhráno. Každý typ dress codemá svá pravidla, kterých je potřeba se držet.

Black tie

Black tie je dress code na velice slavnostní událost, například gala večery, speciální plesy, velice formální svatby a další. U žen se požadují dlouhé večerní společenské róby. Povolen je také i dámský smoking. Vhodné je použít temné barvy- černá, tmavě modrá, vínová, tmavě fialová a další. Pokud to charakteristika večera dovolí, je i možné si vzít nesmrtelné černé koktejlky, které ovšem budou mít optimální délku a pomocí doplňků působit celkově co nejvíce elegantně. Pro může je povinností smoking, bílá smokingová košile a smokingový pás, černý motýle, kapesníček, černých lakýrek.

Formal dress

Pokud se na pozvánce objeví formal dress, tak žena by si správně měla vzít krátké nebo dlouhé formální šaty nebo kostým. Délka šatů je určena podle formálnosti dané akce, avšak délka by neměla být kratší než pár centimetrů nad kolena. U dlouhých šatů je důležité si dávat pozor na velikost rozparku, pokud je součástí šatů. Rozparek by neměl být příliš velký, maximálně pár centimetrů nad kolena. Pro pány je důležité mít společenský oblek tmavých barev, nejlépe bílou košili, motýlka nebo kravatu a také kapesníček. Barva kravaty nebo motýlka je klasicky v černé a bílé barvě, případně je možné se sladit barevně s partnerkou.

Cocktail dress

Pod pojmem cocktail dress si můžeme na první dojem představit popíjení koktejlů u baru, ale tak to není. Rozhodně není na místě přijít v tričku a kalhotách, ale přece jen cocktail dress je určen na společenskou a elegantní událost. Muži mají předepsaný společenský oblek ne příliš výrazných barev. Je zde možnost si vzít i obleky v modrých, šedých, černých a dalších odstínech. Ženy by si neměly nejlépe oblékat dlouhé šaty, ale naopak se držet koktejlových šatů případně dámských kostýmků. Co se týče barev, můžete se klidně vyřádit, vhodné je i zvolení kombinaci kontrastních barev. Můžeme využít i nejrůznější doplň, jako jsou šperky a psaníčka.

Casual

Casual je velmi neformální a uvolněný dress code, u které je možné si vzít v podstatě oblečení, které běžně nosíte během dne. Jsou to například džíny, kraťasy, šaty, sukně, trička, svetry, vzorované košile, polotrička apod. Lepší je držet se kombinací základních barev u žen i mužů. Obecně je lepší se držet jednodušších a kvalitnějších věcí, než podléhat módním hitům, jako jsou například trhající se lemy na kalhotech. Vyvarovat bychom se měli i velkým nápisům, vtipným potisků apod. Základ je mít vše čisté a upravené.

Smart casual

Se smart casual se setkáte na většině firemních akcí. Muži by se měli držet dlouhých kalhot a plných bot. Dobré je vyvarovat se košilím s krátkým rukávem.  Idelní kombinací pro muže jsou dlouhé kalhoty, košile a svetr. Pro něžné pohlaví je vhodné například košilová halenka s dlouhými kalhoty a svetříkem.

Business casual

Dress code, se kterým se setkáte často v zaměstnání. Tento dress code je o něco málo formálnějšího charakteru než smart casual. Zde by se v žádném případě neměli brát u mužů krátké rukávy ani otevřená obuv. U žen jsou krátké rukávy povoleny. Můžeme se řídit heslem „společensky, ale stylově“.

Autor:  Nela Ambrozková

Spolupracovali jsme s